www.eprace.edu.pl » hydroliza-enzymatyczna » WSTĘP I PRZEGLĄD LITERATURY » Preparaty wysokobłonnikowe

Preparaty wysokobłonnikowe

Obok korzystnego wpływu błonnika na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, odgrywa on również rolę podczas przetwarzania żywności, wpływając na możliwości zastosowania preparatów wysokobłonnikowych. Właściwości fizyczne i chemiczne włókna pokarmowego sprawiają, ze dodawany jest do żywności w celu nadania jej odpowiedniej konsystencji, poprawienia tekstury i właściwości żelujących [Czerwińska 2006]. Charakteryzuje się neutralnym smakiem, dzięki czemu nie wpływa na odczucia smakowe finalnego produktu [Florkowska, Krygier 2004].

Szczególnie interesujące właściwości technologiczne posiadają nierozpuszczalne frakcje błonnika pokarmowego. Utrzymują strukturę produktu podczas jego przetwarzania jednocześnie wiążąc wodę. Niska wartość kaloryczna błonnika przyczynia się do tego, że produkt końcowy nie ma zwiększonej wartości energetycznej [Jurga 2006]. Pektyny z kolei posiadają zdolność wiązania wody, ułatwiając tworzenie emulsji i żelu, przez co zapobiegają wysychaniu, zbrylaniu i zlepianiu się żywności, jednocześnie hamując proces synerezy (kurczenia się z jednoczesnym wydzieleniem wody) [Czerwińska 2006]. Gumy roślinne stosowane są w przemyśle spożywczym jako środki żelujące, zagęszczające i utrzymujące wodę. Wykorzystanie gum ograniczone jest ich wyczuwalnym smakiem i zapachem oraz znacznymi zdolnościami do wiązania składników mineralnych w przewodzie pokarmowym. Z tego względu gumy poddawane są różnorodnym procesom mającym za zadanie otrzymanie preparatów o przydatniejszych właściwościach [Górecka, Anioła 1999].

Do najprostszych metod zwiększania zawartości błonnika w produktach spożywczych należą:

- zastosowanie technologii zachowujących błonnik naturalny występujący w surowcach pochodzenia roślinnego (produkcja płatków śniadaniowych z całego ziarna lub pieczywa z mąki razowej),

- zamienne zastosowanie surowców o większej zawartości błonnika, np. mąki z roślin strączkowych zamiast mąki pszennej czy dodawanie do pieczywa nasion lnu, soi, słonecznika,

- bezpośrednie dodawanie specjalnych preparatów wysokobłonnikowych do produkcji żywności np. dodawanie preparatów o dużej zawartości błonnika do produktów mięsnych, które go nie zawierają [Górecka, Anioła 1999].

Preparaty wysokobłonnikowe mogą być produkowane w formie wysoko oczyszczonej, co oznacza, że zawierają nawet do 90 % błonnika lub o niskiej (30 – 70 %) zawartości błonnika, gdzie pozostałymi składnikami są białka, skrobia i tłuszcze roślinne, wpływające również na kształtowanie cech organoleptycznych i technologicznych żywności. Surowcami do produkcji preparatów wysokobłonnikowych są: otręby (owsiane, pszenne, jęczmienne, ryżowe i kukurydziane), słoma i plewy, kolby kukurydziane, odpady przemysłu owocowo-warzywnego, rośliny okopowe (buraki cukrowe, buraki ćwikłowe i ziemniaki), rośliny strączkowe (groch, soja). Przygotowanie odpowiednich preparatów z wymienionych surowców wiąże się z ich obróbką, która ma na celu ich rozdrobnienie i nadanie pożądanych cech sensorycznych. Proces technologiczny może również spowodować obniżenie zawartości ligniny lub częściową hydrolizę celulozy i hemiceluloz [Górecka, Anioła 1999].

Preparaty wysokobłonnikowe wykorzystuje się głównie w produkcji żywności w celu:

Szczególne zastosowanie preparaty wysokobłonnikowe znajdują w:



komentarze

Copyright © 2008-2010 EPrace oraz autorzy prac.